Co to jest artretyzm?

Artretyzm to stan, który powoduje stan zapalny w stawach, co sprawia, że ruch jest bolesny i utrudniony. Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako choroba zwyrodnieniowa stawów, to termin używany do opisania postępującego niszczenia stawów w wyniku stanu zapalnego.

Jakie są oznaki i objawy zapalenia stawów u psów?

Zapalenie stawów to postępująca choroba z objawami, które stopniowo rozwijają się i pogarszają w czasie. Pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz, jest to, że twój pies zaczyna zwalniać; mogą być łatwiejsze na spacerach, niechętnie się bawią lub nie mogą już wchodzić po schodach lub wskakiwać na swoje ulubione krzesło. Umów psa na wizytę u weterynarza, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów.

Inne objawy zapalenia stawów obejmują:

• Utykanie lub kulenie
• Sztywny chód, który może być gorszy po ćwiczeniach i po pierwszym przebudzeniu
• Jęki lub ostrożność podczas kładzenia się lub wstawania
• Zanik mięśni
• Zmęczenie
• Drażliwość
• Lizanie lub żucie obszarów, które mogą być bolesne

Co powoduje zapalenie stawów u psów?

Najczęściej zapalenie stawów dotyka starszych psów i jest spowodowane zużyciem stawów.
Ale może to być również wynikiem:
• Uraz, taki jak uszkodzenie więzadła lub złamania kości.
• Dysplazja stawów biodrowych, która jest deformacją stawów, często spowodowaną złą hodowlą.
• Niedorozwój stawów, spowodowany zbyt małą lub zbyt dużą ilością ćwiczeń w okresie szczenięcia.

Jak można zdiagnozować zapalenie stawów?

Twój weterynarz może zdiagnozować zapalenie stawów na podstawie historii objawów i prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne w celu sprawdzenia sztywności, bólu i / lub obrzęku stawu. W przypadku podejrzenia zapalenia stawów u młodszych psów lub jeśli istnieje możliwość operacji stawu, która może być pomocna, można wykonać zdjęcia rentgenowskie lub inne skany w celu ustalenia przyczyny.

Jak można to leczyć?

Nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, ale ból często można leczyć środkami przeciwzapalnymi i/lub przeciwbólowymi. Łagodzenie bólu poprawia mobilność, co pomaga w utrzymaniu podtrzymującej masy mięśniowej. Kontrola wagi ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z objawami, a suplementy mają zmniejszać sztywność, promować lepsze zdrowie stawów i zwiększać mobilność. Ale psy z zapaleniem stawów mogą potrzebować leków; Twój weterynarz będzie mógł Ci doradzić. Pomocne mogą być również masaże, fizjoterapia i hydroterapia. W niektórych przypadkach można zalecić operację, ale jest mało prawdopodobne, aby operacja przywróciła doskonałe funkcjonowanie stawów na całe życie. Nowe terapie, takie jak terapia komórkami macierzystymi, stają się również coraz bardziej dostępne dla psów, a niektóre wydają się przynosić obiecujące wyniki.

Jak mogę radzić sobie z zapaleniem stawów mojego psa?

Zdrowa dieta, utrzymanie optymalnej wagi i odpowiednia ilość ćwiczeń również poprawią objawy. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, jaki tryb ćwiczeń jest najlepszy dla Twojego psa, ale generalnie niewiele i często może być lepszy niż bardzo długie spacery. Jeśli Twój zwierzak kuleje w drodze powrotnej, prawdopodobnie przesadził. Daj mu wtedy odpocząć.
Zapewnienie miękkiego, wygodnego łóżka pomoże odciążyć stawy Twojego psa, gdy odpoczywa. Podjazdy po schodach, na które muszą się wspiąć, lub pomoc w wejściu do samochodu również przyniosą korzyść Twojemu psu, jeśli cierpi na artretyzm.