content top
Jak rozmnażać fiołki?

Jak rozmnażać fiołki?

Fiołki wonne rosną tam, gdzie się ich najmniej spodziewasz. To dzika roślina, którą łatwo oswoić, jeśli pozostawi się ją w spokoju. Ta niewielka, kilkucentymetrowa bylina symbolizuje miłość nie tylko ze względu na swoje lotne perfumy, ale także na kształt liści w kształcie serca. Fiołek wonny jest kwiatem Afrodyty, greckiej bogini miłości.

Jakie ekspozycja na słońce dla fiołków?

Jeśli lubisz fiołki, mogą one dołączyć do lekko zacienionego trawnika, na którym trawa ma czasem małe problemy z zadomowieniem się. Stokrotki w słońcu, fiołki w lekkim cieniu. Oczywiste jest, że kosiarka powinna omijać kwitnące fiołki.

Rozmnażanie fiołków: krok po kroku.

Podobnie jak w przypadku truskawek, fiołki rozmnaża się przez podział kępy i oddzielenie rozłogów jesienią lub po kwitnieniu.
1. Weź część rośliny fiołka z długim ostrzem jak transplantator.
2. Ostrożnie podziel kępę, starając się odzyskać jak najwięcej korzeni.
3. Przyciąć paski nożyczkami. Operacje muszą być krótkie, aby nie doprowadzić do ich odwodnienia.
4. Wypełnij kubki najlepiej specjalną ziemią doniczkową “do sadzonek” lub mieszanką uniwersalnej ziemi doniczkowej z odrobiną piasku, aby rozjaśnić podłoże.
5. Namoczyć kielichy przed sadzeniem.
6. Wykłuć stolony (bez korzeni) w wilgotnej glebie i przesadzić małe fragmenty w kubkach, a następnie podlewać obficie miękkim jabłkiem i od dołu, wilgotność pójdzie w górę przez kapilarność.
7. Zacieniować fiołki mchem.
8. Umieść tacę z fiołkami w cieniu do czasu ukorzenienia.
9. Spryskiwać fiołki co najmniej raz lub dwa razy dziennie przez co najmniej tydzień.

A potem – opieka nad kwiatami.

Poza okresami upałów, gdy tylko fiołki się ukorzenią, należy je posadzić w ziemi po uprzednim zanurzeniu w misce z wodą. Chociaż mogą rosnąć w słonecznym miejscu, najlepiej będą wyglądać w lekkim cieniu drzewa. Fiołki szczególnie lubią wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę.

Skomentuj!