Konto bankowe dla firm – na czym polega?
Ewidencjonując uzyskiwane obroty gospodarcze trzeba posiadać i prowadzić rachunek bankowy. Prowadzi się go poprzez rozliczenia składkowe jak również podatkowe każdego roku. Konto firmowe jest bieżącym rachunkiem, który służy osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą i dla spółek prawa handlowego. Wykorzystuje się je np. do opłacania obowiązkowych składek ZUS, dokonywania rozliczeń z kontrahentami czy nawet do wykonywania wszelkich podatkowych należności.
Firmy obracają największą ilością gotówki. Przedsiębiorcy często biorą kredyty albo korzystają z oferowanych debetów. W każdym banku można założyć konto bankowe przeznaczone dla firm. Wybierając odpowiednią placówkę dla siebie należy zwrócić uwagę na zróżnicowane oferty, jakie są ponoszone koszty i za co. Niektóre banki oferują nawet darmowe prowadzenie rachunków spełniając odpowiednie wymogi.
Konto firmowe – zalety
Zasadniczą zaletą prowadząc konto bankowe dla firm jest oddzielenie prywatnych od firmowych pieniędzy przedsiębiorcy, dzięki czemu łatwiej można kontrolować swój budżet. Ponadto odróżnienie osobistych od firmowych finansów z pewnością ułatwi proces rozliczania oraz prowadzenia księgowości.
Konto bankowe dla firm to duży atut ubiegając się o kredyt przeznaczony na działalność gospodarczą. Z reguły należy zaprezentować wyciągi z prowadzonego konta firmowego. Transakcje muszą zgadzać się z prowadzoną działalnością gospodarczą, a co ważne – w historii nie powinny się znaleźć potwierdzenia przelewów na prywatne potrzeby. Niekiedy banki oferują atrakcyjne oferty właśnie przeznaczone dla konta bankowego firmowego.
Prowadząc konto bankowe dla swojej firmy łatwiej załatwić sprawy w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej. Bowiem urzędnicy będą mieć wgląd wyłącznie na firmowe transakcje.
Dodatkowo zaleca się, aby założyć konto bankowe dla firmy w tym banku, w którym posiada się swój osobisty rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, dlatego że dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć kosztów związanych z opłatami na rzecz przelewania środków pieniężnych między kontami.