Husky syberyjskie są jedną z najinteligentniejszych ras psów na świecie, pomijając oczywiście to, że są niesamowicie piękne. Ale, jak w przypadku wszystkich ras psów, husky syberyjskie mają pewne zalety i wady, których nie można zignorować. A kiedy mówimy o wadach, mamy na myśli „rzeczy, które należy poważnie rozważyć” przed przyjęciem pod swój dach jednego z tych wspaniałych i zabawnych psów.

Logicznie rzecz biorąc, dla miłośników psów, adopcja psa jest synonimem czystej radości, niezależnie od rasy, płci, wieku czy koloru. Jednak należy podkreślić, że przed adopcją psa trzeba upewnić się, że jesteś w stanie zaspokoić jego potrzeby i wymaganą opiekę. Kiedy mówimy o „wadach”, mamy na myśli aspekty, które mogą utrudnić wychowanie danej rasy psa. Nie można lekceważyć faktu, że niektóre psy wymagają więcej uwagi, opieki i/lub szkolenia niż inne.

 

Husky syberyjski: zdrowie

Czy wiesz, że husky syberyjskie są uważane za jedne z najzdrowszych psów na świecie? Chociaż ich średnia długość życia nie jest bardzo wysoka (od 10 do 13 lat), husky mają niezwykłą odporność fizyczną, a także doskonałe zdrowie. W porównaniu z innymi rasami tej wielkości, Siberian Husky ma niską predyspozycję do rozwoju chorób dziedzicznych, co czyni go jednym z najzdrowszych psów na świecie. Oczywiście istnieje kilka powszechnych chorób husky syberyjskiego. Aby im zapobiegać i ich unikać, konieczne jest zapewnienie husky niezbędnej opieki i odpowiedniego postępowania zapobiegawczego.

 

Husky syberyjski i klimat

Rasa psów husky syberyjskich pochodzi z jednego z najzimniejszych regionów Rosji: Syberii. Ciało Husky jest przygotowane do wytrzymania surowego zimowego klimatu, a jego piękny płaszcz jest tego wyraźnym dowodem. Ponadto te psy uwielbiają bawić się na śniegu. Jednak jednym z najciekawszych faktów dotyczących husky jest to, że potrafią przystosować się do różnych klimatów i środowisk. Temperatury na rodzimej Syberii różnią się radykalnie, dlatego ciało husky ewoluowało, aby móc przystosować się do tych zmiennych klimatów. Rasa psów husky syberyjskich to jedne z niewielu nordyckich psów, które potrafią przystosować się do wyższych temperatur w cieplejszych regionach. To radykalnie kontrastuje z innymi rasami nordyckimi, takimi jak rasa Alaskan Malamute, która może bardzo cierpieć, jeśli jest trzymana w ciepłym klimacie lub typie tropikalnym. Czy znasz różnicę między husky syberyjską a malamutami z Alaski? Te psy są niesamowicie podobne pod względem fizycznym i często są mylone.

 

Husky i wycie

Husky to niesamowicie głośne psy. Wiadomo, że husky mają bardzo szczególną zdolność wokalizacji. Czy wiesz, że psy husky są w stanie przyswoić około 100 słów? Niesamowite, prawda?! Husky syberyjski wyróżnia się wyjątkową zdolnością do emitowania szerokiej gamy dźwięków. Do tego stopnia, że ​​wielu tutorów twierdzi, że ich husky potrafią śpiewać i/lub nawiązywać z nimi długie rozmowy. Nie można też zapomnieć o wyciu huskiego, tak potężnym, że można go usłyszeć z odległości około 15 kilometrów!

 

Temperament husky syberyjskiego

Husky syberyjski to jedna z najstarszych ras psów na świecie, ma więc nieco niezależny temperament. Nie można zapominać, że w krainie o tak niesprzyjających warunkach, jaką jest Syberia, przetrwają tylko najsilniejsze i najlepiej przygotowane osobniki. Husky mają niesamowicie wyjątkową osobowość. W swoim rodzinnym jądrze są niezwykle lojalne, uczuciowe i posłuszne, potrafią dostosować się do różnych typów ludzi i rodzin. Ponadto są one dość towarzyskie i, jeśli przejdą odpowiednie szkolenie socjalizacyjne, mogą bardzo dobrze dogadać się z innymi psami i zwierzętami.

 

Husky i dzieci

Historycznie, Siberian Husky towarzyszył plemionom Czukczów o zwyczajach koczowniczych, które migrowały z północno-wschodniej Azji na skrajną północ Rosji. Oprócz pomagania mężczyznom w dni polowań, husky przebywały z kobietami i dziećmi, aby chronić je przed możliwymi atakami drapieżników. Z tego powodu Siberian Husky ma duże poczucie odpowiedzialności, jeśli chodzi o ochronę swojej rodziny i dzieci. Oczywiście, jak każdy pies, Twój Husky musi być odpowiednio wykształcony przed zabawą z dziećmi w każdym wieku. Ponadto ważne jest, aby nauczyć swoje dzieci szacunku dla psów, rozumiejąc, że psy i zwierzęta są żywymi i wrażliwymi istotami, a nie zabawkami.Przy odpowiednich środkach ostrożności, treningu i rozwoju fizycznym/psychicznym, husky mogą być doskonałymi psami dla dzieci.

 

 Ćwiczenie Husky: wymagania

Husky potrzebują DUŻO ćwiczeń! Siberian Husky jest psem bardzo aktywnym, wymagającym dużej ilości codziennych ćwiczeń. To ćwiczenie pozwala Twojemu Husky’emu wydalać energię, utrzymywać zdrową wagę i utrzymywać zrównoważony temperament. Siberian Husky to również niesamowicie zabawne psy, które lubią rodzinne wycieczki i przygody. Dlaczego więc miałaby to być jedna z wad husky syberyjskich? Dzieje się tak, ponieważ jest to odpowiedzialność, którą należy wziąć pod uwagę przed adopcją husky syberyjskiego. Oprócz uprawiania psich sportów, z psami husky należy chodzić CO NAJMNIEJ 3 razy dziennie. Jeśli nie masz na to czasu lub środków, zalecamy adopcję psa rasy, która nie wymaga tak wielu codziennych ćwiczeń.

 

Husky: pielęgnacja sierści

Dla osób, które nie mają dużo wolnego czasu, opieka, jakiej wymaga obfity płaszcz husky, może być wadą. Jeśli chodzi o pielęgnację sierści husky, ich sierść należy codziennie szczotkować. Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, że Husky zrzucają podszerstek dwa razy w roku (podwójne linienie). W tych okresach Twój pies Husky straci nieco więcej sierści niż zwykle, więc szczotkowanie powinno wzrosnąć do dwóch czesań dziennie. Jednak utrata włosów nie powinna być nadmierna, jeśli zauważysz, że Twój husky traci więcej włosów niż zwykle w okresie linienia, zalecamy konsultację z weterynarzem.

 

Spacery z Husky

Husky są znane jako „chodzące psy” i mogą chodzić godzinami, odkrywając wokół siebie nowe bodźce. Ponieważ są z natury ciekawskie, aktywne i towarzyskie, mogą „pokusić się” o ucieczkę w celu pobudzenia zmysłów i interakcji z innymi osobnikami. Dlatego bardzo ważne jest, aby umieścić na jego szyi/karku mikroczip i/lub identyfikator. W ten sposób nawet przy niespodziewanej ucieczce będziesz mógł zlokalizować psiaka.