Border Collie to rasa pracująca i pasterska, która jest inteligentna, energiczna i bardzo czuła. Będziesz też potrzebował dużo czasu, aby poświęcić się tej rasie, ponieważ potrzebują czasu, aby pozostać zajętym i aby przełożyć całą swoją energię na zabawę.

Te psy mają wygląd, który jest muskularny, ale zwinny, i pozostaje nie zepsuty przez przemijające trendy, które mają miejsce w hodowli. Ich inteligencja wywodzi się z oka pasterskiego, które jest znakiem rozpoznawczym Border Collie. Poruszają się z równowagą, są bardzo zwinne i dość wytrzymałe jak na psa tej wielkości.
Większość Border Collie odnosi sukcesy, gdy jest dla nich praca do wykonania. Wszystko, co wiąże się z pracą w posłuszeństwie lub pasterstwem, pomoże uwolnić szczęście psa. Nie stronią od obcych lub ludzi, których uważają za groźnych, ale psy są szczęśliwe, gdy zwracają na siebie uwagę przyjaciół. Po długim dniu pracy nie ma nic, co Border Collie lubi bardziej niż drzemkę. Informacje o rasie:

Zalety rasy

  1. Ta rasa uwielbia Gray i zabawy. Border Collie uwielbiają mieć zorganizowany czas na zabawę. Jeśli chcesz psa, który będzie bawił się z tobą przez niekończące się godziny w dowolnym miejscu, to jest to rasa, do której należy podążać. Uwielbiają też bawić się frisbee lub czymkolwiek innym, co możesz rzucić, co pozwala im pochwalić się umiejętnością łapania. Często zobaczysz te szczenięta występujące na pokazach, próbach agility i podobnych wydarzeniach, ponieważ są bardzo zmotywowane do uczenia się nowych działań i zachowań jako sposobu na pozostanie aktywnym.
  2. Border Collie mogą nauczyć się prawie wszystkiego. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś w domu Border Collie, będziesz zaskoczony ich wysokim poziomem inteligencji. Prawdopodobnie nie ma obecnie innej rasy, która byłaby tak wszechstronna pod względem możliwości uczenia się, jak ta. Nauczenie ich wykonywania określonych czynności zajmuje trochę czasu, ale wtedy pies nie zapomni ich, jeśli podasz prawidłowe wskazówki. Mogą nauczyć się robić prawie wszystko, dlatego mogą być tak wspaniałym towarzyszem.
  3. Te psy lubią dużo ruchu. Border Collie były hodowane na psy pracujące na polach Szkocji. Ich instynkty pasterskie nigdy nie zniknęły. Jeśli masz w domu małe dzieci, Twój szczeniak zadba o to, by zostały tam, gdzie powinny. Ta rasa jest również przyzwyczajona do znacznego poziomu ćwiczeń, więc będziesz musiała codziennie spacerować i poświęcić trochę czasu na zabawę, chyba że chcesz zobaczyć, jak niechciane zachowania związane z żuciem lub drapaniem wyjdą na jaw.
  4. Border Collie mają dwa różne rodzaje maści. Jeśli chcesz przywieźć do domu Border Collie, aby dołączyła do Twojej rodziny, masz do wyboru dwa różne płaszcze. Gładka sierść jest popularna, ponieważ jest krótka i szorstka, dzięki czemu nie stanowi problemu podczas zrzucania włosów podczas sezonowych zmian. Istnieje również średniej długości i szorstki włos, który wymaga szczotkowania około 2-3 razy w tygodniu. Ponieważ te psy uwielbiają poszukiwać przygód, często będziesz wybierać sploty włosów, gruz i błotko. Oba płaszcze to podwójne płaszcze odporne na warunki atmosferyczne, które są zaskakująco gęste jak na psa tej wielkości. W sezonie linienia może być konieczne codzienne szczotkowanie.
  5. Border Collie to bardzo odporna rasa. Jako rasa Border Collie są jedną z najzdrowszych i najtrwalszych ras, jakie można znaleźć w psim świecie. Jednym z powodów tej odporności jest fakt, że hodowcy tak naprawdę nie majstrowali przy genetyce przez ostatnie kilka stuleci, tak jak w przypadku większości innych. Możesz spodziewać się średniej długości życia około 12-15 lat. Istnieje kilka problemów zdrowotnych, które są wspólne dla tej rasy, więc przed zabraniem szczeniaka do domu warto, aby Twój Border Collie przeszedł ocenę bioder i oczu. Rasa częściej niż inne cierpi na epilepsję, głuchotę i postępujący zanik nerek. Te psy wymagają regularnych kontroli uszu, aby uniknąć infekcji, a następnie powinny regularnie myć zęby.
  6. Wzorzec rasy Border Collie jest bardzo wyrozumiały. Border Collie jest jedną z nielicznych ras gdzie pełny standard rasy jest bardzo wybaczalny. „Szlachetne” blizny i złamane zęby, które powstają z powodu pracy psa, są uważane za akceptowalne, a czasem nawet uprzywilejowane, ponieważ pokazują, że pies ma możliwość zaakceptowania swoich naturalnych instynktów. Celem jest posiadanie prawdziwego, pracującego owczarka, który spełnia standardy wyglądu. Wszelkie zachowania, które wykraczają poza temperament pasterski lub utrudniałyby psu funkcjonowanie jako pasterz, są poważnie obwiniane podczas zawodów.

Niektóre wady Border Collie

  1. Niektóre Border Collie mają naturalne zachowania polegające na skubaniu, które są trudne do powstrzymania. Pasterski charakter Border Collie sprawia, że ​​zaczynają podgryzać ludzi i inne zwierzęta, jeśli czują, że nikt ich nie słucha. Istnieją kompulsywne zachowania, które czasami mogą być denerwujące, ponieważ wydaje się, że pies strzeże czegoś, o czym nie chcą, abyś wiedział. Powszechne są również zachowania polegające na pogoni i szturchaniu. Kiedy małe dzieci lub inne zwierzęta nie chcą słuchać psa, częstym skutkiem są małe ugryzienia na piętach lub tylnych łapach.
  2. Border Collie mogą być bardzo terytorialne. Jeśli twój pies nie spotkał kogoś, kto przychodzi z wizytą, wtedy twój Border Collie zacznie brzęczeć ze ścian, gdy zadzwoni dzwonek do drzwi lub usłyszy pukanie. Oznacza to, że będziesz mieć szczekanie, bieganie, które z czasem może stać się destrukcyjne. Naprawdę pomaga uspołecznić tę rasę, zanim zaskoczy ją nieoczekiwaną sytuacją, jeśli chcesz uniknąć tego zachowania. Terytorialny charakter Border Collie rozciąga się na każdą własność, która ich zdaniem należy do ich klanu. Nie jest niczym niezwykłym, że te psy podgryzają biegaczy, którzy mogą biegać obok twojego domu. Niektóre szczenięta były nawet znane z tego, że ścigały jednego lub dwóch rowerzystów.
  3. Musisz wydobyć energię z Border Collie. Jeśli nie jesteś w stanie codziennie wydobyć całej energii z Border Collie, to obsesyjna potrzeba wyjścia na zewnątrz lub znalezienia czegoś do zrobienia może prowadzić do wielu destrukcyjnych zachowań. Ta rasa wymaga kreatywnego gniazdka, które pozwala im eksplorować. Psy będą chciały chodzić na długie spacery, aby poznać Twoją okolicę. Imprezy przyjazne psom to również świetne miejsce, aby uniknąć tej wady. Jeśli ma za dużo energii, zobaczysz zniszczenie mebli, butów i odzieży na wielką skalę.
  4. Twój pies musi być zabezpieczony na wysokim poziomie. Border Collie wykorzystują swoją inteligencję, aby zostać artystami ucieczki. Jeśli myślisz, że zwykłe ogrodzenie je pomieści, to pomyśl jeszcze raz. Będziesz potrzebował ogrodzenia bardzo wysokiego ze względu na zdolność skakania tej rasy. Twoja linia ogrodzenia będzie również potrzebowała drutu lub blachy zatopionej w ziemii ze względu na ich niesamowitą zdolność do kopania. Twoje bramy potrzebują nawet dodatkowego poziomu bezpieczeństwa, ponieważ psy mogą w końcu wymyślić, jak obracać gałki i dźwignie. Z powodu tych zachowań zwykle lepiej nie zostawiać Border Collie bez nadzoru na zewnątrz przez dłuższy czas. Są przyjazne i kochają swoją rodzinę, ale ta rasa uwielbia odkrywać.