content top
Cieczka u psa – jak przebiega i jak sobie z nią poradzić?

Cieczka u psa – jak przebiega i jak sobie z nią poradzić?

Cieczka u psa to okres, który trwa do około aż 21 dni. Jedynie i w jej to też i trwania suczki są zdolne do też i zapłodnienia. W tym o to tez i czasie dochodzi do różnorodnych to też i zmian w ciele u takiego psa i w jego o to zachowaniu. Cieczka u suki, inaczej też ruja to newralgiczny okres dla każdego i właściciela.

Informacje jak rozpoznać cieczkę u suki?

Pierwszą też i tutaj oznaką rui jest obrzęk sromu u suki, chociaż nie zawsze jest on też i widoczny. Zatem też i w większości takich o to przypadków pierwszą jego oznaką jest krwawa wydzielina z dróg rodnych, którą taki o to właściciel swojego zwierzęcia na pewno zauważy w domu, gdy jego o to pies wejdzie i w ruje. Zdarza się, że ta wydzielina będzie i widoczna dopiero po paru dniach takiej o to cieczki. Ilość ów wydzieliny jednak i różni się też i w zależności od rasy tego psa.

Wydzielina jednak i zmienia kolor i wygląda w miarę upływu tego o to czasu. Na samym jednak i początku jest ona bardzo krwawa, ale i gęsta. Następnie jednak i ona staje się rozrzedzona wodnista i zmienia też i swój odcień na bardziej różowy. Samica, która i ma taką o to ruję, może jednak i oddawać o wiele to więcej moczu niż normalnie, albo jednak i zacząć swoje znakowanie terenu, czyli również i oddawanie niewielkich to też i w ilościach moczu na różnorodne to przedmioty, meble w domu, albo i nawet na spacerze. Podczas takiej o to cieczki mocz suki zawiera różnorodne to hormony i feromony, które również i sygnalizują innym psom jej gotowość do tak zwanego rozrodu. Jest to też jeden z tych powodów, dla którego takie o to suczki mają, cieczkę będą, również i przyciągać wszystkie psy, a w szczególności samce.

Kiedy jednak i suczki mają pierwszą cieczkę?

Pierwsza cieczka u psa pojawia się tak naprawdę po osiągnięciu i dojrzałości płciowej przez psa. W tym zależności od danej to rasy okres ten i może przypadać tak naprawdę między 6, a nawet i 18 miesiącem życia.

U piesków małych to też i ras pierwsza cieczka jednak i pojawi się o wiele to szybciej niż u tych ras dużych i olbrzymich, które nawet i mogą czekać z pierwszą rują do górnych też i widełek przedstawionego to okresu. Jeżeli i suczka nie dostanie, takiej o to cieczki po ukończeniu przez nią 2 lat życia jednak wypada, się skierować o poradę do ów weterynarza.

Jak dbać o takową to czystość w okresie rui?

U wielu jednak i suk krwawienie jest bardzo obfite, więc warto jednak i w mieszkaniu zakładać psom specjalne majtki ochronne, albo i pieluchy przeznaczone dla psa. Warto dodatkowo również i wyłożyć legowisko takiej o to suki i jej ulubione też mieszkania w domu specjalnymi to matami higienicznymi, które i bardzo dobrze sprawdzą się w tym o to przypadku. Krew i psa stanowi bardzo doskonałą pożywkę dla różnorodnych bakterii, więc w okresie rui należy szczególnie zadbać o czystość psa, jak i również jego otoczenie, dlatego też i częste kąpiele psa, mycie posłów, a także również częste pranie legowiska pieska są jak najbardziej tutaj wskazane.

Jak często pies ma cieczkę?

Większość jednak i takich o to psów wchodzi w ruje może dwa razy do roku, ale i mniej więcej co 6 miesięcy. Okresy te jednak i mogą, się różnić wszystko jest, zależne od rasy psa. Psy małych ras mogą i tak naprawdę przechodzić ten cykl nawet i do trzech razy do roku, podczas jednak i gdy psy ras olbrzymich tylko jeden raz na rok. Kiedy u młodych tez i suczek pierwszy raz pojawia się taka o to cieczka, jest całkowicie normalne, że ich cykle są nieco też i nieregularne.

Skomentuj!