content top
Montauban

Montauban

Montauban należy do dużych, mięsnych ras gołębi. Nazwę otrzymał od miasta leżącego w południowozachodniej Francji. W przeszłości często wykorzystywany był do uszlachetniania nowych ras, czasem bywa też krzyżowany z olbrzymem rzymskim, którego przypomina kształtami ciała.

Wygląd

Cechą różniącą na pierwszy rzut oka montaubana od olbrzyma rzymskiego jest duża półkolista korona, przylegająca do tylnej części głowy, patrząc z przodu sięga za szyję i zakończona jest bocznymi różami. Montoban pod względem budowy ciała przypomina olbrzyma rzymskiego, jednak większość wzorców jest bardziej tolerancyjna niż w przypadku olbrzyma rzymskiego. Dolna granica jego masy ciała wynosi 800g. Również rozpiętość skrzydeł jest mniejsza niż u olbrzymów rzymskich. Za ideał uważane są gołębie o rozpiętości skrzydeł powyżej 90 centymetrów. Z podobną tolerancją ocenia się barwę oczu montowana. Ideałem są tęczówki perłowe, dopuszcza się jednak również pomarańczowe do czerwonych.

Odmiany

Liczba barwnych odmian jest taka sama skromna jak w przypadku olbrzyma rzymskiego, u jednobarwnych są to biała, czarna, czerwona i żółta, następnie niebieska z pasami, tygrysowata i srokata w takich samych barwnych.

Skomentuj!