Funkcja redaktora w wydawnictwie czy w przypadku zleceń indywidualnych jest bardzo istotna. Redaktor jest to jedna z pierwszych osób czytających dany tekst i z automatu podchodzi do niego krytycznie. Zajmuje się opracowaniem tekstu pod dwoma względami: merytorycznym i stylistycznym.

 

I. Główne zadania redaktora

Redakcja tekstów naukowych, to bardzo poważne wyzwanie. Kluczowe zadania są dość obszerne, przedstawimy tu trzy główne pola, po których porusza się osoba wykonująca tą pracę:

1. Korekta językowa tekstów naukowych – poprawianie błędów logicznych, stylistycznych, językowych.

2. Porządkowanie tekstów – dotyczy to całej budowy, ustalenia kolejności poszczególnych słów, akapitów, a nawet rozdziałów!

3. Dbanie o poprawność merytoryczną – profesjonalna redakcja i korekta tekstów wymaga znajomości tematu poruszonego w publikacji. Redakcja tekstów naukowych wymaga bliskiej współpracy autora z redaktorem.

 

II. Redaktor-detektyw

Korekta i edycja tekstów wykonana przez redaktora wymaga umiejętności śledczego. Musi być on wyczulony na wszelkie nieścisłości. W przypadku gdy mamy do czynienia z redakcją tekstów naukowych, ważne będzie dopilnowanie, by nie pojawiły się żadne wpadki mogące świadczyć o niekompetencji autora.

Pomimo tego, że redaktor jest od tego, by wytknąć wszystko, co jest złe, zazwyczaj jest najlepszym przyjacielem autora. Ma ogromne doświadczenie i wiedzę, a dzięki temu początkujący i bardziej doświadczony autor uniknie kompromitacji. Co robi redaktor?


Zobacz ofertę na: profesjonalna korekta językowa tekstów naukowych


 

III. Po czym poznać dobrego redaktora?

Dobry redaktor dobrze wie, że korekta językowa tekstów naukowych to klucz do sukcesu swoich podopiecznych. Jeżeli po poprawieniu kilku stron widzimy jedynie parę przecinków i usunięcie rzucających się w oczy nawet laikowi powtórzeń, to znaczy, że redaktor nie jest zbytnio zaangażowany w swoją pracę. Dużo lepiej to wygląda, gdy autor otrzymuje tekst z licznymi poprawkami, a dodatkowo listę sugestii, czasem objętościowo większą niż sam tekst. Nie na wszystkie z nich trzeba się od razu zgadzać, ale są to wskazówki również pisane z perspektywy późniejszego odbiorcy.


Zapoznaj się z ogfertą: Redakcja prac naukowych